מגזין ביו של עיתון הארץ הקדיש מוסף שלם למחלות לב
תרמתי את חלקי למוסף בקשר שבין סוכרת ומחלות לב ועל האופן שבו הגישה לטיפול במחלה משתנה בהתאם
**
” סוכרת ומחלות לב – ד”ר מיכאל ויינפאס

על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, תמותה ממחלות לב וכלי דם גבוהה ב-70% אצל מבוגרים עם סוכרת בהשוואה לאלו ללא סוכרת, ועיקר הירידה בתוחלת החיים בקרב סוכרתיים נובעת מתמותה קרדיווסקולארית מוקדמת.
כיום אנו חיים בעידן בו קיימות שתי משפחות של תרופות לטיפול בסוכרת שלא רק שהוכחו בטיחות לבבית אלא אף הוכחו יעילות לבבית. הכוונה לתרופות מפחיתות תחלואה ותמותה לבבית.
מדובר במשפחת מעכבי ה sglt2 אשר מעקבות טרנספורטר בכליה וגורמות לשיתון גלוקוז ובמשפחת ה GLP1 אגוניסט אשר פעולתם של התרופה בדומה להורמון הטבעי היא מולטיפקטוריאלית וכוללת פעילות במערכת העיכול, בכבד, במח, בלבלב, ולאחרונה מתגלים השפעות על איברים נוספים כמו בכליות והשפעות נוספות נחקרות בימים אלו

החברה האירופית לקרדיולוגיה (ESC) בשיתוף האיגוד האירופי לחקר סוכרת (EASD) פרסמה לפני כשבועיים הנחיות חדשות לניהול ומניעה של מחלות לב וכלי דם (CVD) בקרב חולי סוכרת או טרום סוכרת.
המלצות משקפות ממצאים חיוביים אחרונים ממחקרים גדולים של הפחתת תחלואה קרדיווסקולרית תחת שימוש בקבוצות תרופות חדשות (GLP-1 ו-SGLT2 ) לטיפול בסוכרת ופיתוחים חדשים אחרים, כאשר מחקרים עדכניים הצליחו להוכיח את תכונות אלו של התרופות לא רק בקרב חולים שכבר חולים במחלות לב אלא אפילו בסוכרתיים בתחילת דרכם שאינם עדיין חולי לב
ההנחיות החדשות מגדירות את מקומן של תרופות חדשות לסוכרת וכן גם מציעות לשנות את הגישה הנוכחית לפיה מטפורמין הוא הטיפול הראשוני היחיד לכל חולה סוכרת באשר הוא.
מסמך ההנחיות מציג ראיות שעלו מהמחקרים הגדולים שנערכו ב-SGLT2 ו-GLP-1 שהדגימו ירידה מובהקת ובעלת משמעות קלינית בתחלואה קרדיווסקולרית בחולי סוכרת.
ההשערה היא שההפחתה בסיכון הקרדיווסקולרי עם GLP-1 נגרמת ככל הנראה כתוצאה מהפחתת אירועים הקשורים לטרשת עורקים, במנגנון משוער של הפחתת דלקת וייצוב הפלאק הטרשתי ואילו מעכבי SGLT2 מפחיתים את האירועים הקרדיווסקולריים ומפחיתים אי ספיקת לב. השילוב ביניהם מקובל ומוצלח
מדובר במשפחה של תרופות שבנוסף להפחתת רמות גלוקוז ללא גרימת היפוגליקמיה, ולהפחתת מחלות לב בתוצא משולב שבוחן תמותה , התקפי לב ושבץ מוחי, גם מורידות תאבון ומסייעות לירידה במשקל, דבר חשוב במיוחד בקרב חולי סוכרת ש 90% מהם סובלים מהשמנה.
מחקר הבטיחות של הטרוליסטי הצטרף למחקר הבטיחות של אוזמפיק ולמחקר הבטיחות של ויקטוזה ונכנס למשפחה של תרופות מסוג GLP1 אגוניסט המפחיתות תחלואה לבבית. מה שמאפיין את המחקר בטיחות המסוים הזה הוא שאחוז גבוה של האוכלוסייה לא הייתה חולה במחלת לב מה שמחזק את הרצון של איגודים שונים למקם את התרופה הזאת לצד ה SGLT2 כקו ראשון עם או בלי מטפורמין לטיפול במחלה בהיות תרופות שמשנות את מהלך המחלה ומונעות סיבוכים, ובכך אנחנו נכנסים לעידן חדש בעולם הסוכרת, לא רק תרופות שמורידות במשקל במקום תרופות שמעלות במשקל, לא רק תרופות שלא גורמות להיפוגליקמיה, לא רק תרופות שמפחיתות תחלואה לבבית, אלא תרופות שמונעות את הסיכון שיתפתחו סיבוכים לבביים.
יש לציין ששמירה ועידוד לאורח חיים בריא נשאר הבסיס לטיפול במחלה ונשאר חלק מהטיפול גם כשמותחל טיפול תרופתי

ד”ר מיכאל ויינפאס הינו רופא סוכרת במכון הסוכרת בת”א של מכבי שירותי בריאות ובמרפאה אינטגרטיבת

מה הקשר בין סוכרת לבין מחלת לב